S.V. Sea Pearl *****

Seychelles
Destination
personally
visited the hotel

Description of S.V. Sea Pearl ***** Seychelles

Welcome to Silhouette Cruises

Embark on a Seychelles holiday unlike any other, aboard our fleet of traditional schooners and modern yachts, Whether for diving, snorkelling, kayaking, fishing or just relaxing amidst the world’s most beautiful beaches, our cruises in Seychelles offer something for everyone!

Silhouette Cruises is a joint venture between Seychelles and international interests, founded in 1997 with a vision to introduce a new tourism concept. This combines the romance of sail with the charm of the world’s ultimate tropical islands: Seychelles.

The successful introduction of SV Sea Shell was followed by the arrival of a sister ship, SV Sea Pearl, in 1999. With a desire to introduce the same concept onboard a more comfortable platform, SY Sea Star began operating in 2004, followed by SY Sea Bird in 2007.

The company has recently expanded even further with the addition of the MV Maya’s Dugong and MV Tethys Supporter, which undertakes a variety of oceanographic research and monitoring missions, and is also available for select expeditions for tourists.

The directors of Silhouette Cruises are among the very few people to have visited every single island in Seychelles.

Executive Director Amit Wasserberg knows the islands intimately, having captained live-aboard vessels in the region for more than 20 years. Chairman Adrian Skerrett has authored many books on Seychelles and its natural history, and is a trustee of several conservation organisations. Director Guy Adam has spent a lifetime involved with a variety of vessels in the region, both serving at sea and ashore.

Today, Silhouette Cruises has established a strong base in the Indian Ocean with years of experience in successfully operating cruises for tourists. We are committed to build upon this success and provide high standards of service, while operating in a responsible and sustainable manner in co-existence with the natural eco-systems we visit.

Read more  Make an enquiry

We will prepare a Tailor-made holiday for you.

 

Odlety jsou možné z Prahy nebo Vídně každý den. Létáme luxusními letadly Emirates. Délka Vašeho pobytu může být libovolná. Můžete si vybrat typ pokoje nebo formu stravování. Seychely jsme opakovaně navštívili a poskytneme Vám osobní rady. Jsou specializací české cestovní kanceláře DELUXEA a.s. založené roku 1995. Hotel, transfer a další služby pro Vás objednáváme přímo na Seychelách. Služby pro Vás nekupujeme u německé cestovní kanceláře a při cestování nebudete členy žádné skupiny. Pokud byste potřebovali jakoukoliv změnu v zájezdu, tak přímo my Vám vše na Seychelách vyřídíme, rychle a operativně. Postaráme se o Vás.

Room categories and equipment of S.V. Sea Pearl

Air-conditioned Dining Salon
TV, DVD, stereo, ice-machine, washing machine, dryer
Upper Sun Deck and Bow Net for sun bathing
Covered Back Deck Lounge

Fully air-conditioned cabins with wash basin:
6 Double-bed cabins +1 bunk (Category A)
2 Double cabins with 2 bunk beds (Category B)

4 Showers – 3 Toilets – 1 Deck Shower

Room types

Online price and discounts of S.V. Sea Pearl *****

Cena zájezdu na vyžádání

Cenovou nabídku Vám rádi připravíme individuálně po zaslání nezávazné poptávky.

Professional photo of S.V. Sea Pearl *****

Activity

Diving

Diving and snorkelling in the Seychelles reveal the best of the magical underwater world that the Indian Ocean has to offer. Unique granite boulder formations, coral reefs and wrecks are home to colourful tropical fish, turtles, sharks, rays and many other species.

Some of the best dive sites in Seychelles’ inner islands are easily accessible on our cruises. Each vessel is certified as a PADI dive resort and has a dedicated PADI dive instructor onboard to accommodate the needs of both seasoned and novice divers alike.

Snorkelling and water sports

All of our cruises include complimentary equipment for kayaking, stand up paddle boarding (SUP) and snorkelling (masks and fins). We also offer the opportunity to enjoy traditional bottom-line fishing in certain areas, with our chef ready to prepare fresh Seychelles-style sashimi or grilled fish in the event of a successful catch.

Sailing

For Sailing enthusiasts the Sea Pearl offer the opportunity to sail on traditionally rigged Dutch topsail schooners, whereas Sea Star and Sea Bird feature a modern furling system.

 

Delegát a služby na Seychelách

Cestovní kancelář DELUXEA nabízí na Seychelách asistenci naší místní partnerské CK Masons Travel. Jejich zástupce na Vás bude čekat na letišti a doprovodí Vás na Váš transfer, ať již autem, lodí, nebo letadlem. Předá Vám informační složku s mapou Seychel a také kontakt na delegáta, který Vás druhý den na hotelu navštíví. Delegáti mluví anglicky a francouzsky, po předchozím vyžádání můžeme zajistit německy hovořícího.

Na osobní schůzce ve Vašem hotelu se můžete delegáta zeptat na vše, co Vás zajímá. Během celé dovolené jsme pro Vás na telefonu 24 hodin denně i my v cestovní kanceláři. Můžete nás požádat o asistenci nebo jenom poslat fotky, jak si užíváte moře či místní kuchyni. Průvodci a privátní řidiči ovládají plynule angličtinu a francouzštinu.

Na Seychelských ostrovech se o Vás bude starat naše partnerská cestovní kancelář MASON´S TRAVEL, která klade důraz především na kvalitu služeb, které poskytuje Návštěvníkům ostrovů. Cílem společnosti je nejen zajistit transfery, výlety a další služby, ale hlavně se postarat, aby prožitek z pobytu na Seychelských ostrovech byl úplný. Snaží se představit krásy přírody i místní kreolskou kulturu. Společnost má několik profesionálně vyškolených zaměstnanců mluvících anglicky, francouzsky a německy.

Služby MASON´S TRAVEL po příletu, v průběhu pobytu a před odletem zahrnují:

  • Přivítání s tabulí s Vašimi jmény nebo u přepážky MASON´S TRAVEL, která se nachází přímo v budově letiště
  • Team usměvavých delegátů v uniformách, kteří Vám předají mapu ostrova a brožurku s možnostmi výletů a exkurzí
  • Vodu nebo uvítací nápoj (VIP uvítací balíček Creole Exclusiv)
  • Pomoc v případě jakéhokoli problému (například poškození nebo zpoždění zavazadel)
  • Transfer do hotelu
  • Zařízení exkursí dle přání
  • Řidiče, který Vám cestou do hotelu rád předá informace o ostrově a možnostech výletů
  • Schůzku s delegátkou přímo v hotelu, a to běžně druhý den po příletu
  • Asistenci při odbavení během odletu ze Seychel

Map - S.V. Sea Pearl *****

Personal advice from DELUXEA to Seychelles to the hotel S.V. Sea Pearl *****

In DELUXEA travel agency, we a personal advice to our clients. The DELUXEA's specialists travel around the world and visit hotels to advise our clients in the smallest details. Choose an expert who will advise you with the S.V. Sea Pearl *****, prepare a perfect holiday and who will take care of you.

Hotel reviews S.V. Sea Pearl *****

Flight connections to Seychelles

Mgr. Zuzana Zjavková
S.V. Sea Pearl
„I traveled the world.“
Odlet
Nocí
Strava
Cena za osobu
x

We traveled the world. We will give you our personal advice.