Fregate Island Private *****

Seychelles

The most valuable treasure for the most demanding

Cena zájezdu na vyžádání

Cenovou nabídku Vám rádi připravíme individuálně po zaslání nezávazné poptávky.

Do you have a holiday request?

We will call and advise you. We will prepare the trip for you.

Hotel Fregate Island Private *****

Location Seychelles, Fregate | Show map
Meal Full board | Více o gastronomii
Tipy specialistů Privacy Exclusive accommodation and service Untouched vegetation
Specialisté, kteří
v hotelu bydleli

Description of Fregate Island Private ***** Seychelles

Disappear from the world in our conservation sanctuary surrounded by sapphire seas. Fregate Island Private is a mini Galapagos in the Seychelles for the few to discover, with just 16 secluded Villas amidst three square kilometres of pristine nature. All is designed for carefree luxury in harmony with our precious environment, where villas merge with the spectacular scenery secluded in lush foliage, and infinity pools spill into the blue horizon. Our island paradise, bursting with wildlife, invites guests to immerse body and mind in nature’s beauty.

Show more  I am interested in this hotel

Our recommendation to Fregate Island Private

V resortu Fregate naleznete klid a soukromí, které Vám poskytne ubytování v soukromých vilkách s privátním bazénem a výhledem do bujné vegetace nebo na Indický oceán. Bohatý podmořský svět vytváří ideální podmínky pro šnorchlovíní a potápění. Odpočívat můžete na jedné ze sedmi bělostných pláží.  Pro milovníky golfu je k dispozici golfové hřiště na okolním ostrově.

 

Poslední inspekce hoteluzaměstnancem cestovníkanceláře DELUXEA
 
Mgr. Zuzana Zjavková
Mgr. Zuzana Zjavková +421 915 647 333

Video

Hotel plan and offer of rooms

Hotel plan

Hotel plan

Click to enlarge the hotel plan.

Private Pool Villa

Private Pool Villa

Float in your pool watching fruit bats glide through the dusk skies, with the hush of the ocean below...

Dvouložnicová vila/Private Pool Twin Villa

Dvouložnicová vila/Private Pool Twin Villa

Trip through your shaded path to the pristine seas lapping Bamboo Beach, splash into your pool and inhale nature’s wild beauty from your clifftop aerie enshrouded in tropical greenery...

Banyan Hill Estate

Banyan Hill Estate

The most secluded residence on Fregate Island Private is the Banyan Hill Estate, three villas on their own peninsula, designed for families and friends to hideaway together...

Gastronomy and hotel restaurants

On Fregate Island, we invite you to dine wherever you want, it is part of enjoying complete freedom and immersing yourself in the natural surroundings.
Imagine breakfast in the branches of a banyan tree watching snowy fairy terns feeding their young. Catch your own bonito and have a sashimi lunch on the sea. Step onto a soft sandy beach for a torch lit barbecue staged solely for you, amused by the hermit crabs’ shell swapping party. Take a stroll through our plantation to choose your exotic produce and dine there in the fields. Hike to the top of Glacis Cerf and your Personal Assistant will be ahead of you with high tea, or they can prepare a BBQ for you on your Pool Villa terrace.
For a sociable evening please join us at Fregate House restaurant, where scarlet Madagascan fodi dance across the white linen, the gastronomy and ocean views are spectacular.

V cestovní kanceláři DELUXEA Vám připravíme dovolenou na míru

 

Odlety jsou možné z Prahy nebo Vídně každý den. Létáme luxusními letadly Emirates. Délka Vašeho pobytu může být libovolná. Můžete si vybrat typ pokoje nebo formu stravování. Seychely jsme opakovaně navštívili a poskytneme Vám osobní rady. Jsou specializací české cestovní kanceláře DELUXEA a.s. založené roku 1995. Hotel, transfer a další služby pro Vás objednáváme přímo na Seychelách. Služby pro Vás nekupujeme u německé cestovní kanceláře a při cestování nebudete členy žádné skupiny. Pokud byste potřebovali jakoukoliv změnu v zájezdu, tak přímo my Vám vše na Seychelách vyřídíme, rychle a operativně. Postaráme se o Vás.

Room categories and equipment of Fregate Island Private

Hotel plan and offer of rooms

Hotel plan

Hotel plan

Click to enlarge the hotel plan.

Private Pool Villa

Private Pool Villa

Float in your pool watching fruit bats glide through the dusk skies, with the hush of the ocean below. Our Pool Villas are spacious sanctuaries, with a vast sundeck, dining and living room, two bathrooms and a rainforest shower drenched in sunlight.

Dvouložnicová vila/Private Pool Twin Villa

Dvouložnicová vila/Private Pool Twin Villa

Trip through your shaded path to the pristine seas lapping Bamboo Beach, splash into your pool and inhale nature’s wild beauty from your clifftop aerie enshrouded in tropical greenery. Secluded and spacious villas for up to four adults and two children.

Banyan Hill Estate

Banyan Hill Estate

The most secluded residence on Fregate Island Private is the Banyan Hill Estate, three villas on their own peninsula, designed for families and friends to hideaway together. You have a Personal Assistant, private chef and maid, and a commanding view from the finest hilltop.

Beach

With seven entirely private beaches around the island and just 16 Villas, yours can often be the sole footprints in the sand, flip the ‘Beach Occupied’ sign to ensure absolute privacy. Whenever you arrive there is always a cooler box with iced drinks, towels spread on loungers, a fresh water shower and you can call your PA for anything more you wish. This is genuinely wild beauty with delicious light luxury.
Each beach has its own special character, from Victorin there is excellent snorkelling just 15 metres off shore, Marina Beach is protected by a coral reef and always calm. To reach Anse Park you walk through a jungle trail past giant tortoises heading to their mud bath. Bamboo is just below Fregate House and has boogie boards and a beach bar for light lunch and crushed iced drinks. Grand Anse is our wildest and loveliest, you can hear the roar of the waves before you emerge from the jungle trail, order a cocktail and watch the magnificent sunsets. Anse Victorin has been voted the most beautiful beach in the world, but is impossible to capture in words.

Online price and discounts of Fregate Island Private *****

Cena zájezdu na vyžádání

Cenovou nabídku Vám rádi připravíme individuálně po zaslání nezávazné poptávky.

Nights for free in Fregate Island Resort

Využijte nabídku čerpání nocí zdarma, která platí, pokud strávíte celou dobu pobytu v níže uvedených termínech. Neplatí pro Presidential vilu.

NEPOČÍTÁ SE AUTOMATICKY:

FLY ME TO FREGATE: V termínu pobytu 28.04.2019 - 31.05.2019 a při rezervaci do 27.05.2019 zpáteční transfer zdarma. (manuálně) 

 

Summer Rate Special Offer: V termínech pobytu 01.06.2019 - 31.07.2019 a 01.09.2019 - 30.09.2019 při rezervaci do 29.09.2019 je cena za Private Pool Villu 3569 EUR (nutno manuálně). Kód: "Summer Special".

Výhody od DELUXEA pro svatbu v zahraničí nebo svatební cestu

V termínu 01.11.2017 - 31.05.2018 a 01.10. - 31.10.2018 zdarma masáž, piknik na Anse Victorin, romantická večeře, koktejl při západu slunce a další překvapení od hotelu. Minimální délka pobytu 7 nocí.

Svatba v hotelu = právoplatný svatební obřad v hotelu. Získáváte slevu na nevěstu uvedenou níže. Svatební cesta = pobyt v hotelu do 0 měsíců po svatbě uskutečněné kdekoliv. Získáváte slevu na nevěstu uvedenou níže.

Svatební balíček „Svatba v ráji”

Klasický svatební balíček11.280,- Kč
 • ZAHRNUJE:
  - Osobního svatebního koordinátora po dobu přípravy Vaší svatby v hotelu.
  - Veškeré úřední a správní poplatky na Seychelách.
  - Zajištění apostily na oddací list.
  Výše uvedené jsou povinné položky za uskutečnění svatby na Seychelách. Přesný rozsah svatebního balíčku v tomto hotelu Vám rádi sdělíme na požádání či v kalkulaci vybraného hotelu. Extra služby jako dekorace místa svatebního obřadu, slavnostní večeře pro novomanžele, svatební dort, služby kadeřníka, kytice pro nevěstu a fotografa či nahrávku videokamerou Vám rádi zajistíme.
  Vážíme si Vašeho času a překlady dokumentů pro Vás vyřídíme my! Nemusíte hledat žádného překladatele a chodit na různé adresy ani se trápit skenováním. Stačí, když se zastavíte osobně v našich kancelářích Praha 1, Na Příkopě 9/11 nebo Brno, Vídeňská 55 nebo Bratislava, Miletičova 5. Po dohodě můžete i vše odeslat poštou či po kurýrovi. Zaplatíte pouze cenu samotného ověření a překladu.

Cena zájezdu od naší specializované cestovní kanceláře zahrnuje

Osobní poradenství - v hotelu jsme bydleli
Zpáteční letenku z Prahy či Vídně vč. letištních tax v uvedené cestovní třídě
Ubytování na vybraný počet nocí
Stravování dle uvedené kalkulace výše
Zpáteční transfer dle kalkulace z letiště přímo do hotelu
Help desk v průběhu Vašeho pobytu od naší cestovní kanceláře v České republice 24h/7d
Pojištění cestovní kanceláře proti úpadku
Informace o Seychelských ostrovech v češtině
Informace před cestou za zájezd s naší cestovní kanceláří
"Průvodce Mauritius, Reunion, Seychely" - kniha z edice Lonely Planet v češtině
Mapa Seychelských ostrovů s vyznačenými místy, která doporučujeme navštívit
Širokou nabídku pozemních a vodních sportů
SLUŽBY NEKUPUJEME U ŽÁDNÉ NĚMECKÉ CESTOVNÍ KANCELÁŘE A PŘI CESTOVÁNÍ NEBUDETE ČLENY NĚMECKÉ SKUPINY. ZÁJEZD OBJEDNÁVÁ NAŠE CESTOVNÍ KANCELÁŘ PŘÍMO NA SEYCHELÁCH. PŘÍPADNÉ ZMĚNY VYŘÍDÍME RYCHLE

Podmínky a zvýhodnění pro rodiny s dětmi

Děti do 11 let zdarma. Kapacita Vily je max. 2 dospělí a 2 děti do 17 let. Kapacita Dvouložnicové Vily je max. 4 dospělé osoby a 2 děti do 17 let. Kapacita Banyan Hill Estate je max 6 dospělých a 3 děti do 17 let.


Rezervace hotelu bude provedena až po zaplacení 50% z celkové ceny pobytu. Doplatek 50% 65 dnů před příjezdem.
Mimořádně přísné stornopodmínky : od 95 do 70 dnů před příjezdem 50% z celkové ceny pobytu, 69 dnů a méně před příjezdem 100% z celkové ceny pobytu.

Vylepšete svůj zájezd - možnosti rozšíření

- příplatek za stravování formou plné penze je uveden v ceníku
- příplatek za dřívější check-in před 14.00 hod. 100% z ceny za osobu za 1 noc
- příplatek za pozdní check-out do 18 hod. 50% z ceny za osobu za 1 noc
- příplatek za zrychlený průchod letištěm při příletu 600 Kč / osoba
- příplatek za VIP služby při odletu (zahrnující občerstvení) 1.000 Kč /osoba
- Transfer je standardně osobním autem. Nabízíme i možnost transferu limuzínou (za příplatek) nebo mikrobusem (se slevou) na vyžádání

Travel insurance

Choose the optimal variant of travel insurance and we will take it out for you.
Packed - complete protection for a trip or Multi Trip - year-round insurance..


Professional photo of Fregate Island Resort *****

Video

Gastronomy and hotel restaurants Fregate Island Private

On Fregate Island, we invite you to dine wherever you want, it is part of enjoying complete freedom and immersing yourself in the natural surroundings.
Imagine breakfast in the branches of a banyan tree watching snowy fairy terns feeding their young. Catch your own bonito and have a sashimi lunch on the sea. Step onto a soft sandy beach for a torch lit barbecue staged solely for you, amused by the hermit crabs’ shell swapping party. Take a stroll through our plantation to choose your exotic produce and dine there in the fields. Hike to the top of Glacis Cerf and your Personal Assistant will be ahead of you with high tea, or they can prepare a BBQ for you on your Pool Villa terrace.
For a sociable evening please join us at Fregate House restaurant, where scarlet Madagascan fodi dance across the white linen, the gastronomy and ocean views are spectacular.

Aktivity

There are 11 km of trails criss-crossing our island, which you can walk, mountain bike or explore by golf buggy. A nature walk with our resident conservationist is an inspiring and encouraging journey into the island's ecosystem, giving you a deeper understanding of the role conservation plays in our island life.
Find the rare Tenebaum beetle, unique to Fregate Island Private, or our precious Wrights Gardenia, the first to flower in the Seychelles. On a nightime safari you will see the rare fluorescent scorpion and discover that our variety with small tails, big claws can only sting. Nature is gentle on our island.
Guests are more than welcome to assist our team in their field work, searching for emerging sea turtle hatchlings or checking nest boxes for eggs and chicks, or participate in our Tortoise Adoption programme. Stargazing is truly special as there is no light pollution, from a hilltop vantage point, a boat on the sea or a sandy shore, we will guide you around the constellations of the Southern Hemisphere.
Whales and dolphins can be spotted in the Indian Ocean from your villa terrace. Our Castaway Kids' Club will create an especially magical experience for children, showing them natural phenomenon like the smoking fungi and how to move a giant tortoise by scratching its back.

Sport and wellness Fregate Island Resort *****

Rock Spa

The Rock Spa is a shaded sanctuary, a peaceful teak house on a granite hilltop, with views across the rain forest canopy to the Indian Ocean.
Every guest receives a complimentary Yoga session and Welcome Ritual, helping all attune to the island’s rhythm. Treatments are created bespoke for The Rock Spa and use many of the botanicals and fruits on the island, our Garden of Eden healing book found in every villa, details many of the recipes. Guests can collect their own fruit and ingredients in the gardens, to create a delicious treatment for natural beauty.
An infinity pool hangs over lush greenery; float and look up at birds soaring through the trees, all is a soothing precursor to one of the natural treatments delivered with gentle professionalism. There is an air-conditioned gym by the Rock Spa and a personal trainer if required.

Water sports

We offer our guests four sports boats, a flotilla of hobie cats and a professional dive club, and we have our own private harbour with pontoon moorings. The marine environment around Fregate Island is truly diverse and unspoiled, teeming with colour and dramatic topography.
Scuba dive by day or night, our dive masters know all the best spots and we offer PADI certified diving courses for all levels.
For deep sea fishing enthusiasts we are the nearest island to the Drop Off where the sea bed falls away to a thousand meters. Fishing along the abyss is some of the best in the world with frequent catches. This is the feeding grounds for Amberjacks, Yellow fin Tuna and Striped Marlin.
If you wish to sample an authentic taste of Seychellois lifestyle, local fishermen will be pleased to take you out.
There is sailing, surfing and kayaking equipment, with optimists for children, windsurfing boards, water skis or banana towing.
For a brisk way to see Fregate and the surrounding islands, our powerboats can take you out on a day trip of your choice.
Whenever you return from your sea adventures your Personal Assistant will be there to greet you with refreshing cooled towels and crushed iced drinks.

 

Children in the hotel Fregate Island Resort *****

Castaway Club

Kids love hanging out with the ecology team at their Castaway Club for 3 to 12 year olds. As legend has it, the notorious La Buse hid his pirate treasure on Fregate Island, inspiring many piratical hunts and games. A young guest may become very rich one day!
Our Castaway Trail leads them through parts of the jungle that are out of bounds for adults where the giant tortoises and many other wonderful animals and plants thrive. Together with our conservation manager, the young ones also get a tour of the island's wildlife that is as educational as it is entertaining.
A sheltered shore makes for easy swimming and there are seven beaches for body boarding, hobie cats and excellent snorkeling. Each villa has its own infinity pool, they all have large sitting rooms, comfortably hosting a family of four, or there are splendid two bedroom villas, while a buggy gives you complete independence.

ceny jsou informativní a potvrdíme Vám je při rezervaci svatby

Svatby v ráji pořádáme od roku 1998. Jsou připravené speciálně s ohledem na individuální přání a potřeby snoubenců. Naši zaměstnanci destinace opakovaně navštívili a detailně poznali místní prostředí a nabídku služeb. Díky tomu Vám velmi podrobně poradí na základě osobních zkušeností.

Výhody od DELUXEA pro svatbu v zahraničí nebo svatební cestu

V termínu 01.11.2017 - 31.05.2018 a 01.10. - 31.10.2018 zdarma masáž, piknik na Anse Victorin, romantická večeře, koktejl při západu slunce a další překvapení od hotelu. Minimální délka pobytu 7 nocí.

Svatba v hotelu = právoplatný svatební obřad v hotelu. Získáváte slevu na nevěstu uvedenou níže. Svatební cesta = pobyt v hotelu do 0 měsíců po svatbě uskutečněné kdekoliv. Získáváte slevu na nevěstu uvedenou níže.

Map - Fregate Island Private *****

Personal advice from DELUXEA na Seychely to the hotel Fregate Island Private *****

In DELUXEA travel agency, we a personal advice to our clients. The DELUXEA's specialists travel around the world and visit hotels to advise our clients in the smallest details. Choose an expert who will advise you with the Fregate Island Private *****, prepare a perfect holiday and who will take care of you.

Poslední inspekce hoteluzaměstnancem cestovníkanceláře DELUXEA
 
Mgr. Zuzana Zjavková
Mgr. Zuzana Zjavková +421 915 647 333

Hotel reviews Fregate Island Private *****

Pláž
0
Ubytování
0
Strava
0
Poloha
0
Cena / Kvalita
0
Služby Deluxea
0
Average rating
0
0 rating
Pláž
0
Ubytování
0
Strava
0
Poloha
0
Cena / Kvalita
0
Služby Deluxea
0
Average rating
0
0 rating
Pláž
0
Ubytování
0
Strava
0
Poloha
0
Cena / Kvalita
0
Služby Deluxea
0
Average rating
0
0 rating
Pláž
0
Ubytování
0
Strava
0
Poloha
0
Cena / Kvalita
0
Služby Deluxea
0
Average rating
0
0 rating
Pláž
0
Ubytování
0
Strava
0
Poloha
0
Cena / Kvalita
0
Služby Deluxea
0
Average rating
0
0 rating

Ohlasy klientů DELUXEA

Seychely - Fregate 6.4.2011

Seychelles , hodnocení ze dne 09. 10. 2012

Dobrý den,

ještě stále se nemůžeme vzpamatovat. Bylo to překrásné, nádherné, prostě super. Nebyla jedinná chybička, vše fungovalo zcela excelentně. Všem patří uznání a poděkování. Příští rok jedem opět.

6.4.2011, A. T.


View more

Podobný hotel

Flight connections na Seychely

Mgr. Zuzana Zjavková
Fregate Island Private
„I have stayed at the hotel.“
Odlet
Nocí
Strava
Cena za osobu
x

We traveled the destination. We will provide you with personal advice.